Jak vybrat světlo

Před výběrem svítilny doporučujeme se seznámit s pojmy světelného výkonu, na ty zde budeme odkazovat.

Nejdříve si ujasněte, pro jakou aktivitu budete svítilnu nejčastěji používat. Každá aktivita vyžaduje důraz na jiný parametr svítilny. Uvádíme zde příklady aktivit s parametry, na které se při výběru světla zaměřit:

 

Běžné kempování

Pokud jezdíte rádi do kempů, stanujete v přírodě nebo spíte pod širákem, potřebujete čelovou svítilnu, tzv. čelovku. Čelovku nosíte na hlavě, máte tak volné ruce. Čelovka by měla být menší a lehká, na hlavě velmi pohodlná. Dobré je, pokud úhel těla světla je nastavitelný. Světelný tok čelovky nemusí být extrémně vysoký, daleký dosvit také nepotřebujete, raději volte světlo s širokým paprskem - nepotřebujete zoom. Důležitým parametrem pro vás bude také výdrž. Chcete čelovku používat na vícedenní dovolené a nechcete každý večer měnit nebo dobíjet baterie.

HL-YO15029-07_medium

Běhání

Holdujete běhání a chodíte si také zaběhat po práci, když už se stmívá nebo v podzimních a zimních měsících je brzy tma? Pak potřebujete čelovku, která bude lehká, dobře sedí, má širší světelný paprsek, aby jste dobře viděli kolem sebe a pod nohy. Preferujte delší výdrž před velkým světelným výkonem.

Pokud vaše trasy křižují silnice, pak také velice doporučujeme přidat bezpečností svítilnu, která by vás dělala viditelnými i zezadu. V naší nabídce jsou zadní světla na kolo či speciálně na běh, tzv. blikačky. Oproti pasivním odrazovým prvkům (reflexní části oblečení) násobně zvyšují vaší viditelnost a tím i bezpečnost. Klasickou cyklo blikačku si připevníte na horní část paže směrem dozadu nebo zezadu na pásek čelovky. Některé čelovky s pouzdrem na baterie na zadní straně hlavových popruhů při zapnutí světla rozsvítí i červenou diodu na pouzdru. Existují také speciální blikačky, které se umísťují na patu běžecké boty či na kotník.

HL-YO15030-03_largeHL-YO15004-03_medium

 

Vysokohorská turistika

Jste-li horolezci nebo jen rádi chodíte po horách a děláte vícedenní přechody, potřebujete kvalitní čelovku, která vás nezklame. Vaše potřeby budou podobné, jako pro běžného kempaře - lehká (dívejte se na celkovou váhu, zbytečné gramy do batohu nepotřebujete), střední světelný výkon, dlouhá výdrž, nastavitelný sklon světla. Soustřeďte se také na kvalitu samotné čelovky, její odolnost vůči vodě - měla by být odolná vůči prudkému dešti. Zároveň preferujte čelovku s klasickými bateriemi - AA nebo AAA. Můžete si vzít sadu náhradních, případně někde dokoupit, ale pravděpodobně nebudete mít možnost si baterie dobít. Baterie pak volte alkalické, vydrží déle, než nejlevnější zinko-uhlíkové. Více o bateriích a akumulátorech v našem průvodci.

 

Noční závody (noční orientační běh apod.)

Jste orientační běžec? Nebo se občas účastníte survivlových závodů, které přesahují do noci? Nebo prostě potřebujete velmi výkonnou svítilnu? Pak doporučujeme výkonné čelovky. Soustřeďte se na velký svítivý tok (min. 600 lm, ideálně pak od 1000 lm výš). Velmi dobré je mít nastavitelný tvar paprsku světla, tzv. zoom. Můžete měnit mezi dlouhým dosvitem (až daleko nad 100 m) a osvětlením kolem sebe. Kompromisem bude pro vás výdrž, ta bývá mezi 2-3h při největší intenzitě. Výdrž můžete prodloužit tím, že budete snižovat intenzitu svícení, pokud nebudete zrovna potřebovat obrovský výkon. Zároveň je možné mít s sebou náhradní dobíjecí články. Pak vydržíte závodit celou noc. Také musíte počítat s větší hmotností a velikostí čelovky. Nové technologie světelných zdrojů (CREE diody) však udělaly velký pokrok - i extrémně výkonná světla mohou být poměrně malá a energeticky méně náročná.

HL-BO15001-02_mediumHL-BO15009-14_medium

 

Cyklo světlo a čelovka

Jste všestranný sportovec/ sportovkyně? V naší nabídce naleznete univerzální výkonné svítilny, které plní funkci jak výkonné čelovky, tak světla na kolo. Pokud svítilnu používáte jako čelovku, baterie jsou umístěné v pouzdru na zadní části hlavy na hlavových popruzích. V případě použití jako předního cyklo světla pouzdro připevníte na řidítka nebo rám kola v látkovém obalu, který je součástí dodávky. Světlo samotné má držák jak na čelovku, tak na řídítka.

BFHL-BO15014-01_mediumBFHL-BO15014-07_mediumBFHL-BO15014-08_mediumBFHL-BO15014-09_medium

 

Extra výkonná světla na kolo

Pokud jezdíte rádi na kole v terénu a nechcete, aby vás omezoval pozdní návrat z výletu, pak volte výkonná cyklo světla. Pro delší výdrž mají běžně baterie v externím pouzdru, které si v látkovém obalu se suchým zipem zavěsíte na představec řidítek, na rám nebo dáte do brašničky pod sedlo. Světla mají takový výkon, že i v temném lese pohodlně vidíte téměř jako ve dne. Nemusíte se tedy bát ani noční terénní vyjížďky.

BFHL-BO15019-01_mediumBFHL-BO15031-05_medium

 

Rada na závěr: stejně jako v jiných oblastech, neexistuje univerzální výrobek pro všechny vaše potřeby. Zkuste se zamyslet, na co budete svítilnu používat nejčastěji a k této aktivitě si koupit ideální svítilnu. Stále si nejste jisti? Tak se s námi poraďte.

 

ok-guide-icon Další průvodci