Porozumějte pojmům světelného výkonu

ok-cree-lightdistance

Aby jste si správně vybrali svítilnu, je dobré porozumět pojmům, které definují vlastnosti světel.

 

Světelný tok vs. osvětlenost

ok-svitivost_large

 

Světelný tok (luminous flux) vyjadřuje schopnost způsobit zrakový vjem a udává se tím výkon světelného zdroje. Svítivost se udává v jednotce lumenů (lm) a je měřena v laboratorních podmínkách. Vyšší hodnota světelného toku (více lumenů) znamená větší množství světla vyzařované světelným zdrojem všemi směry a tedy i pro vás lepší viditelnost. Výrobci světelných zdrojů (lampy, čelovky, žárovky apod.) touto veličinou vyjadřují jejich výkon. Příklady světelného toku: svíčka 10 lm, 100 W žárovka 1300 lm a kompaktní zářivka 900 lm.

Osvětlenost (illuminance) nebo také intenzita osvětlení (luminous emittance) je definována jako světelný tok na určitou jednotku plochy. Jednotkou je lux (lx). Příklady: osvětlení za úplňku 0.24 lx, zatažená zimní obloha 3000 lx, slunečný letní den 100 000 lx, 100 W žárovka ze vzdálenosti 2 m má intenzitu osvětlení jen 35 lx.

Ještě jednou a trochu jednodušeji:

Světelný tok je celkové množství světla, které vydávaného určitým zdrojem světla (např. baterkou). Počet lumenů nám tedy odpoví na otázku: kolik světla vychází z tohoto světelného zdroje?

Osvětlenost je pak intenzita osvětlení určité plochy v určité vzdálenosti od světelného zdroje. Odpovídá na otázku: jak dobře je objekt osvětlen v této konkrétní vzdálenosti od světelného zdroje?

Pro čelovku či baterku je tedy důležité, kolik lumenů vydává. Např. pro bodové světlo na hudebním pódiu záleží, kolika luxy osvětlí konkrétní plochu.

Přepočet obou veličin je následující: 1 lux = 1 lm / 1 m2

ok-lumens_vs_lux

 

 

Dejte si pozor při zaměňování světelného toku, osvětlenosti a dalších veličin jako světelné vzdálenosti či dosvitu, vzdálenost závisí hlavně na tvaru světelného paprsku (více níže).

Na OutdoorKing.cz uvádíme kouzla výrobců s lumeny na pravou míru

Mnoho výrobců, zvláště méně známých značek, se chlubí astronomickými světelnými toky svých svítidel. Jsou to čísla častokrát nesplnitelná ani teoreticky. Navíc skutečný efektivní světelný tok pak bude v realitě ponížen o propustnost světla čočkou svítilny, efektivitou optiky vnitřku světla, kvalita regulátoru příkonu proudu a odvodu tepla těla svítilny. 

Snažíme se uvádět tato numera do realistických řádů. Jak je uvedeno výše, samotné změření skutečného světelného toku lze jen v laboratorních podmínkách, uvádíme tedy průměrný teoretický odhad na základě použitého světelného zdroje (tedy daného typu CREE diody) ve spojení s udávaným příkonem proudu svítilny. Tak např. LED dioda CREE XM-L2 T6 při proudu dodávaném ze dvou akumulátorů 18650 má teoretický světelný výkon v rozmezí 918-984 lm, pro dané světlo pak na našem e-shopu uvádíme maximální světelný výkon 900 lm. Takto můžete realisticky srovnat výkony světel mezi sebou.  

 

Dosvit

ok-dosvit_large

Dosvit (nebo také světelná vzdálenost - lightning distance) vypovídá o optických vlastnostech svítilny. Optika svítilny (tvar a materiál těla, kde je umístěna zářivka) tvaruje světelný paprsek. Ten se pak buď rozprostře do široka a vidíte lépe kolem sebe nebo je paprsek zúžen a vy dobře vidíte do dálky. Tedy čelovka s velkým světelným výkonem např. 600 lm s paprskem rozprostřeným doširoka může mít dosvit jen 50 m a čelovka s úzkým paprskem s polovičním výkonem může dosvítit i na 100 m. Mnoho světel je vyráběno s možností změny tvaru paprsku, tedy tzv. zoomem. Pak můžete otočením těla světla posunout zářivku v těle dopředu nebo dozadu a tak paprsek zúžit nebo naopak rozšířit.

Pro různé použití hledejte různý tvar paprsku

Pro noční orientační běh hledejte ideálně čelovku s nastvitelným zoomem, kdy při hledání odrazového prvku kontroly potřebujete zúžený paprsek s dalekým dosvitem a pro běh a nahlížení do mapy pak rozptýlení. Pro noční běhání, turistiku nebo kemping dosvit není tak důležitý, spíše hledejte světlo s rozptýleným efektem. Pro noční cyklo vyjížďky je důležitý paprsek, který svítí do dálky a zároveň osvětluje doširoka a dolů okolí před řidítky - cykolo světla na našem e-shopu jsou takto dělány.

 

Výdrž

ok-vydrz_large

Výdrž (burn time) je velmi důležitým faktorem pro výběr světla. Výdrž je udávaná v hodinách a je měřena tak, že po celou dobu výdrže by mělo světlo plnit svou funkci - tedy svítit tak, aby bylo možné vykonávat aktivitu, pro které je světlo určeno (nejčastěji pro pohyb v noci, čtení apod.). Udávaná výdrž je vždy jen orientační, skutečná výdrž závisí na více faktorech - zdroji energie (kvalita, opotřebení a nabití baterie), mód svícení (většina světel má více intenzit svícení či blikání) a okolních podmínkách (nízké teploty snižují účinnost baterií).

Na OutdoorKing.cz výdrž prakticky testujeme

Většina světel projde naším testem výdrže. Jak to děláme? Nabijeme akumulátory světla naplno pomocí chytré nabíječky Nitecore D4. Pak pomocí Luxmetru (přístroj na měření intenzity osvětlení) změříme hodnotu intenzity osvětlení v tmavé komoře. V pravidelných intervalech pak měříme intenzitu. Jakmile intenzita začne prudce klesat, považujeme daný čas za výdrž daného světla pro daný světelný režim.

Výkon vs. výdrž

Logicky existuje nepřímá úměra mezi výkonem a výdrží - když pustíme světlo naplno, vydrží svítit menší dobu. Výkonné diody CREE jsou velmi malé, účinné a pro malé svítilny mají bezkonkurenční vlastnosti spotřeby. Ale zázraky čekat nelze. Na základě kapacity a množství akumulátorů očekávejte maximální svícení naplno kolem 2 hodin. Některá světla mají balíček 8 akumulátorů 18650, zde se u světla na plný výkon můžeme dostat až na hranici kolem 6h. 

Šetřete: většinou nepotřebujete svítit na plný výkon, na kole pro lehčí terény nebo na silnici vám pro komfortní a bezpečnou jízdu bohatě stačí poloviční výkon. Prodloužíte tím ale násobně výdrž.

 

ok-guide-icon Další průvodci